POLSKA JEST FAJNA!

Informacje, zdjęcia najważniejszych pasm górskich. Z nami dowiesz się wszystkiego o polskich górach!!!

Polskie góry

Kamienie szlachetne w polskich górach

Od dawien dawna Polskę odwiedzali liczni poszukiwacze cennych kruszców, rzadkich minerałów i pięknych kamieni. Już w 13 wieku datowane są przyjazdy Węgrów czy Francuzów. Co do lokalizacji tych kamieni ozdobnych, nie mylili się. W Polsce możemy znaleźć bardzo dużo kamieni, które nierzadko warte są grube pliki banknotów
W Polsce rozróżniamy kilka rodzajów kamieni ozdobnych

Złoto - przede wszystkim od niego trzeba zacząć. Na zdjęciu poniżej widzimy bryłkę nieregularną tegoż kruszcu, który w Polsce wydobywany był do 19 wieku. Pojedyncze opiłki złota możemy znaleźć w Zalewie Złotoryjskim lub pobliskich kanałach niedaleko Złotoryi i Złotego Stoku, gdzie odbywane są coroczne Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Można tam też odwiedzić Muzeum Złota, gdzie nabędziemy w pipecie małą ilość opiłków

Chalkopiryt - chalkopiryt to minerał z gromady siarczków. Jest minerałem pospolitym i bardzo szeroko rozpowszechnionym.
Nazwa pochodzi od gr. chalkós "miedź" + pyrítes "ogniowy" , nawiązuje do składu chemicznego i barwy tego minerału. Ma połysk i może zawierać śladowe ilości złota, srebra czy potasu. W Polsce występuje na monoklinie przedsudeckiej, Górach Kaczawskich, Rudawach Janowickich – m.in. w okolicy wsi Ogorzelec, Pogórzu Izerskim. Znany jest z Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego – Lubin, Polkowice, Rudna, Sieroszowice i woj. świętokrzyskim – Miedzianka, Miedziana Góra k. Kielc.

Szmaragdy - w Polsce występują szmaragdy nie nadające się do celów jubilerskich, jako jasnozielone słupki do kilku centymetrów długości w skałach pegmatytowych. Znajdowane są na Dolnym Śląsku w okolicach Strzelina i Strzegomia. Tak więc jeśli chcemy znaleźć szmaragdy jak z bajki, lećmy do Zambii albo USA

Jaspis - to już jest kamień ozdobny. W Polsce występuje w okolicy Niedźwiedziej Góry, k. Krzeszowic, a szerzej w Górach Izerskich. Jedną z odmian jest unakit: połączenie szeroko znanych chalcedonu i kwarcu.

Chalcedon - ma bardzo dużo odmian :agat, agat mszysty, chryzopraz, praz, heliotrop, karneol, onyks, sard, sardonyks, plazma, damsonit, Chalcedon żółty, chalcedon mleczny, chalcedon niebieski, krwawnik. Jednak zwykły chalcedon także jest bardzo ładny i w Polsce można go znaleźć w okolicach Szklar (chryzopraz), Złotoryi i Lwówka (agat), Wałbrzycha (karneol).

Chryzopraz - owa odmiana chalcedonu, jej występowanie w Polsce to Dolny Śląsk (w okolicy miejscowości Ząbkowice Śląskie, Koźmice, Tomice, Szklary).Nazwa pochodzenia greckiego, wynikająca z połączenia słów chrysos - złoto i prasinos - zielonkawy.

Agat - jeden z najbardziej popularnych i najbardziej rozpowszechnionych minerałów w Polsce. Największe i najbogatsze wystąpienia agatów są na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim (niecka północnosudecka) i w Górach Kamiennych (niecka śródsudecka), przede wszystkim koło miejscowości Nowy Kościół i Płóczki Górne, Pomniejsze ilości są także w okolicach Tłumaczowa i Kamiennej Góry oraz w regionie Świerzawa – Wleń. Występują tam w permskich skałach wylewnych - melafirach i ich tufach. Agaty występują również w okolicach Krzeszowic (Rudno i Regulice) w Małopolsce. Agaty są bardzo piękne i zazwyczaj łato je znaleźć - są fioletowe.

Heliotrop - jeden z najbardziej pięknych minerałów, jaki możemy znaleźć w górach polskich. Heliotrop może mieć barwę czarną, zieloną ale zawsze ma jakieś pojedyncze kropki. W Polsce występuje w górach Wałbrzyskich.

Kryształ górski - znane są kryształy górskie o masie wielu ton, ale kryształy do oszlifowania zdarzają się rzadko i dlatego są tak cenione w jubilerstwie. Kryształ górski przypomina wyglądem szkło, jest to jedna z najpospolitszych odmian kwarcu tworząca się m.in. w warunkach hydrotermalnych. Ważny minerał skałotwórczy magmowych, metamorficznych, i osadowych, w pegmatytach. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku., okolice Strzelina (zwłaszcza w Jegłowej), w Karkonoszach, mniej w Tatrach i w Górach Świętokrzyskich.

Ametyst - jedna z najpopularniejszych fioletowych odmian kwarcu. Występowanie w Polsce : okolice Lwówka Śląskiego i Kamiennej Góry oraz Krzeszowic – zwykle w melafirach, także w Tatrach – w dolomicie. Jest to po prostu ładny dwutlenek krzemu.

Opal - błyszczący minerał, Nazwa pochodzi od sanskryckie upala = drogi kamień, kamień szlachetny; bądź od gr. opallios (łac. opalus) = widzieć zmianę (barwy). W Polsce występują tylko nieszlachetne opale, głównie na Dolnym Śląsku (Nasławice, Jordanów k. Sobótki, Szklary), w Karpatach fliszowych oraz w okolicach Zawichostu i Chełma. Hialit pojawia się w szczelinach serpentynitów w Bystrzycy Górnej koło Świdnicy, towarzyszy nefrytowi w Jordanowie i bazaltom koło Jawora. Ale one są także ładne

Maraksyt - określany w tej samej grupie co piryt, czyli złoto głupców. Ma także złoty połysk. Jest minerałem szlachetnym.
W Polsce występuje w w okolicach Turoszowa, Nowej Słupi, w Pomorzanach k. Olkusza (Wzgórze Strzegomskie), w kopalniach rudy miedzi (KGHM PM S.A.) k. Lubina.

Krzemień pasiasty ozdobna odmiana krzemienia odznaczająca się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek, często tworzących bardzo atrakcyjny wzór. Popularnie nazywany także polskim diamentem.
Na świecie znane jest tylko jedno miejsce występowania krzemienia pasiastego – we wschodniej części województwa świętokrzyskiego na północ i wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.